Časté otázky

Pôrod cisárskym rezom

Módou sa dnes stali pôrody cisárskym rezom, veľa žien chce rodiť týmto spôsobom. Pokladám to za veľmi nešťastný výber, ktorý súvisí s nevedomosťou mamičiek. Keď to nie je medicínsky potrebné, cisársky rez neodporúčam. Je to operácia a ako každá iná má svoje skoré i neskoré riziká. O tých neskorých, ktoré môžu ovplyvniť zdravotný stav v budúcnosti a najmä priebeh ďalších tehotností sa takmer vôbec nehovorí. Pritom jazva na maternici a s ňou súvisiace oslabenie jej steny predstavujú problém nielen počas ďalšieho pôrodu, ale sú rizikom pre celý priebeh ďalšej gravidity.

Ako a kde rodiť

Informácií o tom, ako rodiť a ako nerodiť, je veľa. Alternatívnych spôsobov pôrodov stále pribúda, ženy chcú ísť z pôrodníc skôr domov, pretože tak je to i v pôrodniciach v zahraničí, niektoré mamičky chcú dokonca rodiť doma. Kde je správna hranica medzi alternatívnym prístupom a bezpečnosťou pri pôrode? Každý pôrodník je rád, keď sú mamičky na pôrod pripravené. Existujú predpôrodné prípravy, ktoré pripravia mamičky na pôrod i psychicky, vedia čo môžu očakávať, a tak sa stráca ich strach. Niektoré majú aj pôrodný plán, no sú aj také , ktoré sa nepýtajú vôbec. Budúce mamičky by sa mali informovať a byť informované vopred o priebehu pôrodu, o epidurálnej analgézii, kedy a ako lekár zasahuje v priebehu pôrodu, kedy lekár pristupuje k ukončeniu pôrodu operačne. Dnes už je samozrejmosťou umožnenie partnera byť pri pôrode. Rodenie doma, alternatíva odpozeraná zo zahraničia, ktorú mnohí lekári neodporúčajú vôbec, pretože bezpečný pôrod týmto smerom nevedie Priestor na riešenie rizikových situácií, ktoré sú pri pôrodoch časté a môžu sa vyskytnúť veľmi nečakane, je v nemocnici . Výhodou našej ambulancie je , že ambulantný lekár je aj skúsený pôrodník, ako aj operatér . Pacientka , ktorú vedie v poradni pre tehotné 9 mesiacov , si ho môže vybrať aj k pôrodu.

Nedarí sa Vám otehotnieť ?

V prvom rade vás treba poriadne vyšetriť- treba vám odobrať hormonálny profil v 2. deň cyklu, tiež krv na protilátky proti spermiám a AMH(antimullerov hormón), ktorý hovorí o funkčnej kapacite vaječníkov. Ďalej je potrebné odobrať kultivácie na aeróby + anaeróby, ureaplazmy + mykoplazmy a chlamýdie. Tiež je potrebné podrobné ultrazvukové vyšetrenie v strede cyklu a nakoniec vás možno poslať na laparoskopiu s chromopertubáciou, aby sa zistilo, či je v malej panve všetko v poriadku a či sú vajíčkovody priechodné. Manžel by mal absolvovať urologické vyšetrenie a vyšetrenie spermiogramu. Toto všetko sú vyšetrenia, ktoré sa dajú realizovať v ambulancii gynekológa, akurát na laparoskopiu vás musí poslať na iné pracovisko a manžela na urológiu. Ja to robím takto, neviem, aké zvyky má váš gynekológ. Nakoľko pracujem aj na gynekologicko-pôrodníckej klinike , viem osobne realizovať laparoskopiu s chromopertubáciou , súčasne aj hysteroskopiu , čo sa dnes považuje za zlatý štandard. V tomto smere vidím ďalšiu výhodu, súčasťou nášho pracoviska je Centrum asistovanej reprodukcie.

Dobrý deň, Dala som si urobiť prevetívne cytologické vyšetrenie. Vyšiel mi pozitívny nález HPV. Mám sa dať očkovať proti HPV? Prosím o radu.

Nezáleží len na tom, či vírus máte, alebo nie. Dôležitý je výsledok onkocytológie, ten ste mi nenapísali. V každom ptípade vakvinácia má pre vás význam, prekonanie HPV infekcie vás nechrání do budúcna, lebo po prirodzenej infekcii protilátky nevznikajú. Jedinou možnosťou, ako sa chrániť pred opakovanou infekciou je dať sa vakcinovat - odporúčam kvadrivalentnú vakcínu.

Dobrý deň pán doktor, mám 38 rokov chodím pravidelne na prehliadky. Bola som v máji na kónizaciu krka matemice, ale mám iný problém. Pravidelne každý mesiac mi opuchnú vonkajšie pysky ohanbia a bolí ma v podbrušku, trvá to asi päť dní, bola som u gynekológa na ten mi na to dal iba candibene alebo canesten. Dosť ma to trápi, aby to nebolo niečo chronické. Ďakujem pekne za odpoveď.

Je potrebné vám urobiť kompletné kultivácie z pošvy . nielen základný ale aj rozšířený mikrobiálny obraz pošvový /MOP/ a zároveň vyšetřiť pH pošvy. Lieči sa nielen pôvodca, ale je doporučené, aby súčasťou liečby boli probiotiká. Je možnosť aj spolupráce s imunológom. Gynekológ vám môže dať urobiť autovakcínu. PArtnera je potrebné poslať ku dermatovenerológovi.

Som 3 mesiace po pôrode a kojím, existuje hormonálna antikoncepcia?

Áno, volá sa Cerazette. Vždy zmeriame sliznicu maternice ultrazvukom. Ak dojčíte a nemáte menzes, váš gynekológ predpokladá, že sliznica maternice je nízka, takže môžete začať s užíváním ihneď. Na antikoncepčný účinok sa spol'ahnite po týždni užívania antikoncepcie.